pszichológus debrecen

pszichológus debrecen, hipnózis debrecen, pszichológia, lélektan, pszichoterápia debrecen, hipnoterápia debrecen, dohányzás leszokás debrecen, tartós fogyás hipnózissal, éber hipnózis, fogyókúra debrecen, önbizalom növelés hipnózissal, szorongás csökkentése, fóbia kezelés debrecen, pánik kezelése debrecen, autogén tréning, hipnoterápia, relaxáció debrecen, önbizalom növelése, fájdalom csökkentése, stressz csökkentése, transzállapot, transz, szuggesztió, módosult tudati állapot, dervis tánc, török tánc, mavlavi dervisek, aktív éber hipnózis, meditáció,szema, rituális forgás, hajdú-bihar, debrecen, drszabocsaba.hu

Dr. Szabó Csaba pszichológus Debrecen: Módosult tudati állapotokat vagy transzállapotokat sokféle módon hozhatunk létre. Ilyen módszer a hipnózis, a meditáció, az autogén tréning nevű relaxációs technika, de az aktív éber hipnózis vagy a török Mavlavi dervisek tánca, rituális forgása szintén transzállapotot hoz létre. Ezekben az állapotokban az élmények jellegzetes módon megváltoznak és a személy a szuggesztiók iránt fogékonyabbá válik. Ezek a változások hatékonyan segítik a pszichoterápiát. A hipnoterápia elsősorban a szuggesztiók erején alapul. A hipnózisos kezelés vagy hipnoterápia sorána dohányzásról leszokás, az önbizalom növelése, a szorongás csökkentése, a fájdalom csökkentése, a stressz csökkentése a transz segítségével hatékonyabban elérhető,mint más pszichoterápiás módszerrel, de a tartós fogyás hipnózissal szintén könnyebben megvalósítható. Hasonlóképpen hatékony a hipnózis a fóbia kezelésében vagy a pánik kezelésében. A hipnózis a transz és a szuggesztiók tehát egy igen hatékonyan segítik a kedvező változások létrehozását a legkülönbözőbb problémák esetén. szerző: Dr. Szabó Csaba

A hipnotikus szuggesztiók működése

A hipnózisban megnő a szuggesztiók iránti fogékonyság. A videóban néhány érdekes szuggesztión keresztül szemléltetjük ezt az érdekes jelenséget. A videó 2013 októberében készült, a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetében, egy hallgatói rendezvényen.

 Egy önként jelentkező lány vállalta, hogy részt vesz a demonstrációban, amely során hipnózist hoztunk létre és ebben különböző látványos szuggesztiókat kapott, amelyek működését a jelenlévők maguk is láthatták. A jelentkező lány és a hipnotizőr (Szabó Csaba) nem ismerték egymást, korábban nem találkoztak és a lány sem volt korábban hipnózisban, így előzetesen senkinek semmi fogalma nem volt arról, hogy a jelentkező lány mennyire fogékony a hipnózisra. A videóból látható, hogy valószínűleg erősen fogékony lehetett. Ilyen mérésre nem került sor, de a különböző, nagyrészt nehéz szuggesztiókat kivétel nélkül teljesítette ill. átélte. 

A felvétel vágott rövidített de a lényeges mozzanatok láthatók és hallhatók.

A hipnózis létrehozása egy olyan indukciós technikával történik, amely során a személy a kinyújtott és enyhén behajlított keze fején lévő pontot figyeli, majd a keze lassan közeledni kezd a szeme felé, egyre álmosabb lesz és végül a szeme becsukódik.

  Karlevitációs szuggesztió (1' 25")

Elképzeli, hogy a keze egyre könnyebb lesz mert egy héliummal töltött színes lufit erősítettünk hozzá. A szuggesztiók hatására a kéz lassan felemelkedik.

Az ilyenfajta szuggesztiók lényege, hogy a személy elképzel egy hatást és azután úgy működik, mintha az a hatás (a lufi) valóban jelen lenne.

Karkatalepszia, merevség (2' 31")

A lány elképzeli, hogy a karja merevvé válik, és képtelen behajlítani. Ezután lefekszik három székre, miközben a karja továbbra is merev marad. Ezt követően olyan szuggesztiókat kap, hogy az egész teste merev lesz, mint egy híd, vagy egy erős tartó. a teste olyan merevvé vált, hogy bár a középső széket kihúztuk alóla, mégis könnyen megbírta a hasára ülő társát.

Ezeket a szuggesztiókat kihívás (challenge) szuggesztióknak nevezzük. A lényeg, hogy képtelen valamit olyat megtenni (pl. a karját behajlítani), amit máskor könnyedén megtesz. 



Kognitív szuggesztiók

 

Életkor-regresszió (4’ 8”)

Itt olyan szuggesztiók hangzanak el, hogy a hipnózisban lévő lány elindul vissza az időben, egyre fiatalabb, és ott van ismét az óvodában (ez nem hallható).  A kérdésre, hogy tud-e írni, azt válaszolja, hogy nem tud, de szívesen rajzol egy napocskát és az ovis jelét.

Ezután az iskolába megyünk vissza, az első osztályba, ahol leírja a nevét , és azt hogy hány éves, meg hogy milyen nap van. Az írás folyamata és az íráskép is gyerekessé válik. Elmondja, hogy írás óra van, Ildikó néni tanítja, egyedül ül a padban és kék köpeny van rajta.

Az életkor-regressziós szuggesztiók lényege az, hogy a személy visszamegy az időben és élethűen, részletgazdagon jelenik meg az a korábbi szituáció, úgy éli meg, mintha valóban ott lenne és az adott kornak megfelelően érez és viselkedik, jelen esetben, mint egy gyerek.

 

Fájdalom-csökkentés (7’ 28”)

A szuggesztiók hatására a kéz tompává és érzéstelenné válik. A kérdésre, hogy mit érez a kezében, amikor a másik kezével megérinti, majd megcsípi, azt válaszolja, hogy nem sok mindent. Ezt követően egy injekciós tűvel saját maga érinti meg, majd szúrja meg az érzéstelenné vált kezét. Azt mondja, hogy azt érzi, hogy valami ott van, de fájdalmat nem érez. A szuggesztiók hatására a vérzés hamar megszűnik.

A hipnotikus fájdalomcsökkentés igen hatékonyan csökkenti a krónikus és az akut fájdalmat egyaránt. A vizsgálatok szerint hatékonyabban, mint a morfin. A fájdalomcsökkentés úgy működik, hogy a fájdalomérzet nem jut el a tudatba.

 

Íz hallucináció (10’)

Itt olyan szuggesztiók hangzanak el, hogy egy kis üvegben házi pálinka van, ízlelje meg és próbálja kitalálni, hogy milyen fajta. A szuggesztió az, hogy erős és csípős ez a pálinka. Nem tudja megmondani, hogy milyen fajta, de azt igen, hogy nem szereti, rossz ízű, erős és csípős. A flakonban valójában szénsavmentes ásványvíz van.

A szuggesztiók képesek az észlelést módosítani, a személy képes észlelni valami olyat, ami nincs jelen, esetünkben ilyen a pálinka íze.

 

A hipnózisban lévő emberek általában a kognitív szuggesztiókat tartják a legérdekesebbnek. Ezek a szuggesztiók az észlelést, az emlékezetet vagy a gondolkodást érintik.

 

 

 Mire jók a szuggesztiók?

A videón látható szuggesztiók látványos példák, amelyekből azt láthatjuk, hogy a képzelet és a szuggesztiók milyen drámai változásokat eredményeznek hipnózisban. A mindennapokban a szuggesztiókat nem ilyen "mutatványok" céljára használjuk, hanem a gyógyításra.

Az, hogy miért jó, ha csökkentjük a fájdalmat, nem igényel magyarázatot. A hipnózis segítségével az akut (pl. műtéti) és a krónikus (pl. rák) fájdalom is jelentősen csökkenthető.

Az ízérzés megváltoztatása hasznos lehet, ha valaki pl. fogyni szeretne és fontos, hogy ne lelkesedjen annyira a csülökért és egy kicsit ízletesebbnek érezze a párolt zöldséget....

Az, hogy képesek vagyunk visszamenni az időben, hasznos lehet akkor, ha a tünetek, panaszok múltbeli okait akarjuk feltárni.

hipnózis debrecen, pszichológus debrecen, pszichológia, pszichoterápia debrecen, hipnoterápiás kezelés, hipnózis terápia, dohányzás leszokás debrecen, tartós fogyás hipnózissal, éber hipnózis, hipnoterápiás fogyókúra, önbizalom növelés hipnózissal, szorongás csökkentése, fóbia kezelése, pánik kezelése debrecen, autogén tréning, hipnoterápia, relaxáció debrecen, önbizalom növelése, fájdalom csökkentése, stressz csökkentése, transzállapot, transz, szuggesztió, módosult tudati állapot, dervis tánc, török tánc, mavlavi dervisek, aktív éber hipnózis, meditáció,szema, rituális forgás, hajdú-bihar, debrecen, drszabocsaba.hu

Módosult tudati állapotokat vagy transzállapotokat sokféle módon hozhatunk létre. Ilyen módszer a hipnózis, a meditáció, az autogén tréning nevű relaxációs technika, de az aktív éber hipnózis vagy a török Mavlavi dervisek tánca, rituális forgása szintén transzállapotot hoz létre. Ezekben az állapotokban az élmények jellegzetes módon megváltoznak és a személy a szuggesztiók iránt fogékonyabbá válik. Ezek a változások hatékonyan segítik a pszichoterápiát.

A hipnoterápia elsősorban a szuggesztiók erején alapul. A hipnózisos kezelés vagy hipnoterápia sorána dohányzásról leszokás, az önbizalom növelése, a szorongás csökkentése, a fájdalom csökkentése, a stressz csökkentése a transz segítségével hatékonyabban elérhető,mint más pszichoterápiás módszerrel, de a tartós fogyás hipnózissal szintén könnyebben megvalósítható. Hasonlóképpen hatékony a hipnózis a fóbia kezelésében vagy a pánik kezelésében.

A hipnózis a transz és a szuggesztiók tehát egy igen hatékonyan segítik a kedvező változások létrehozását a legkülönbözőbb problémák esetén. szerző: Dr. Szabó Csaba

Saját munkák

Aktualitások

Érdekességek